heading sign
Międzynarodowa Konferencja:

OGRODY HISTORYCZNE
AUTENTYZM, OCHRONA I ZARZĄDZANIE

25-27 września 2019
BIBILOTEKA KRÓLEWSKA W ZAMKU KRÓLEWSKIM W WARSZAWIE - MUZEUM

Międzynarodowa Konferencja OGRODY HISTORYCZNE. AUTENTYZM, OCHRONA I ZARZĄDZANIE odbyła się 25-27 września 2019 w roku finalizacji projektu odtwarzania Ogrodów Dolnych Zamku Królewskiego w Warszawie.

Uroczystość oficjalnego otwarcia Ogrodów miała miejsce 11 maja 2019 r. Zamek Królewski oczekiwał na swą, w pełni ukształtowaną przestrzeń ogrodową niemal od początku istnienia. Waga tego przedsięwzięcia pozwala stwierdzić, iż udostępnienie dla publiczności Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie kończy właściwy proces powojennej restytucji stołecznej siedziby królów i Rzeczypospolitej oraz całego Starego Miasta.

Celem zorganizowanej we wrześniu 2019 międzynarodowej konferencji było podkreślenie doniosłości otwarcia Ogrodów Zamku i zwrócenie uwagi na problematykę rewaloryzacji historycznych założeń ogrodowych w Polsce i w Europie. Zagadnienia te zyskują obecnie niezwykłą popularność na całym świecie, ogrody historyczne zaś przyciągają rzesze miłośników, turystów, a także wytrawnych badaczy różnych specjalności. Dynamicznie rozwijają się międzynarodowe szlaki ogrodowe, na których godne miejsce znalazł również warszawski Zamek Królewski.

W konferencji wzięło udział 180 osób z 11 krajów. Konferencja była skierowana do architektów, projektantów, inżynierów, architektów krajobrazu, ogrodników, historyków, historyków sztuki, konserwatorów, urzędników oraz wszystkich miłośników i entuzjastów szeroko rozumianej sztuki ogrodowej. Oprócz ogromnej ilości fachowej wiedzy z dziedziny historii sztuki ogrodowej, ochrony i zarządzania ogrodami i parkami historycznymi, uczestnicy zwiedzili ogrody i wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie oraz park i wybrane, najpiękniejsze obiekty Muzeum Łazienki Królewskie.

Tematyka konferencji poświęcona została zagadnieniom autentyzmu, ochrony i współczesnego zarządzania ogrodami i parkami zabytkowymi. W programie konferencji zawarto wystąpienia ponad piętnastu prelegentów, zarówno z zagranicy jak i z Polski.

Dyskusja odbywała w trzech panelach tematycznych. Panel pierwszy skupiony był na problematyce  autentyzmu w odniesieniu do zabytkowych ogrodów i parków. Omówiono rozumienie autentyzmu w odniesieniu do różnych dokumentów (Dokument z Nary i Karta Florencka) oraz doktryn konserwatorskich, autentyzm miejsca, kryteria jakie kierują oceną autentyczności zabytku.

Panel drugi dotyczył ochrony zabytkowych założeń ogrodowych. Omówiono i porównano praktyki dotyczące ochrony i konserwacji ogrodów i parków znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO ze stosowanymi w obiektach chronionych wpisem do rejestru. Wskazano na różnice pomiędzy uwarunkowaniami w ochronie i konserwacji ogrodów historycznych w Polsce i w Europie. Przytoczono wiele inspirujących i pozytywnych przykładów ochrony ogrodów zabytkowych na naszym kontynencie.

Tematyka panelu trzeciego poświęcona była praktycznym aspektom ochrony i konserwacji ogrodów zabytkowych. Na przykładach z Polski i Europy zaprezentowane zostały zagadnienia związane z zarządzaniem obiektami wpisanymi do rejestru zabytków w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech i w Polsce. Przedstawiono także przebieg rekonstrukcji Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie z naciskiem na historyczną ochronę miejsca i czasu.

Nad poprawnym przebiegiem obrad i realizacją tematów poruszanych w poszczególnych częściach naszego spotkania czuwał Komitet Honorowy Konferencji, w skład którego weszli:

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum, prof. dr hab. Wojciech Fałkowski - gospodarz wydarzenia

dr hab. inż. Joanna Dudek-Klimiuk Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

dr inż.  Beata Fortuna-Antoszkiewicz

dr inż. Anna Majdecka -Strzeżek

prof. nadzw. dr hab. inż. arch. Zbigniew Myczkowski

dr hab. inż. Arch. Agata Zachariasz

 

Koordynatorzy konferencji:

mgr inż. arch. kraj. Monika Drąg

mgr Paweł Gutt

mgr Lesław Krzewski

Patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Polski Komitet Narodowy ICOMOS, IFLA Europe, Polski Komitet ds. UNESCO, European Garden Heritage Network, European Network of Historic Gardens, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu, Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków i Polskie Towarzystwo Różane.

Partnerem organizacyjnym Zamku w realizacji wydarzenia były Łazienki Królewskie. Swoją wiedzą i doświadczeniem wsparli nas również: Rain Bird Europe, Bętkowski Service, Emeralld i Husqvarna Poland. Konferencja odbywała się w trzech językach, dzięki obsłudze Bireta Professional Translations, zaś o oprawę graficzną wydarzenia zadbała Maria Popiak z Flower Rainbow Power Studio. Wspaniałe dekoracje florystyczne w pomieszczeniach konferencyjnych oraz uświetnienie bankietu pokazem kwiatowym zapewnili: duet Kwiaty&MIUT oraz Miasto Kutno wraz z Weroniką Lenarczyk z Kutnowskiego Domu Kultury.

przejdź do: PROGRAM KONFERENCJI